Concurenți admiși – Festivalul Internațional de Jazz ediția 2021

Featured

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției / The admitted competitors after the pre-selection from the 8th of October 2021

Formație/ Band

1.Giuseppe Caracci Quartet, Italia

2.Fernando Brox Trio, Spania

3.Fokus, Elveția, Anglia, Italia și Spania

4. Vark3s, Italia

5.Treetops, Italia

Solist instrumentist/ Instrumental performer

1.Cordisco Danielle  – chitară,  Italia

2.Giacomo Tantilo – trompetă,   Italia

3.Baptiste Stanek – saxofon, Elveția

4.Vittorio Cuculo și Lorenzo Vitolo –saxofon și pian, Italia

5.Stoianovici Ștefan – pian, România

Solist vocal/Soloist

1.Roșu Ana Maria, România

2.Elena Morariu, România

3.Magro Giovana, Italia

4.Sorina Rotaru și Alexandru Olteanu, România

Comunicat

Featured

Festivalul International de Jazz Johnny Răducanu, ediția a VIII-a

          Datorită numărului mare de concurenți înscriși la preselecția Festivalului Internațional de jazz Johnny Răducanu-ediția 2021 și a imposibilității deliberării de către juriul de preselecție a rezultatelor finale la data menționată în Regulamentul de desfășurare al evenimentului,  aducem la cunoștință că Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției va fi afișată atât pe site-ul instituției(https://centruldecreatiebraila.ro/https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-jazz-johnny-raducanu/)  cât și pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/ ) în intervalul 04-08 octombrie 2021.

Vă mulțumim pentru înțelegere,

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila


Johnny Raducanu International Jazz Festival, the VIIIth edition

Contest releases

            Due to the large number of competitors registered for the pre-selection of the Johnny Răducanu International Jazz Festival-2021edition and to the impossibility of deliberation by the pre-selection jury of the final results on the date mentioned in the event’s Regulation, we inform you that the List of competitors admitted of the preselection will be published, on the institution’s website(https://centruldecreatiebraila.ro/https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-jazz-johnny-raducanu/) and on the facebook page (https:/ /www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/) within the 04th-08th of October 2021.

Thank you for understanding,

Brăila County Center for Preservation and Promotion of Traditional Culture

Câștigătorii Ediției a VII-a, 2019 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Featured

ACT (Irlanda, Marea Britanie, Spania) – Trofeul Johnny Răducanu

Playground Quartet (Germania) – Premiul Cea mai bună formație

Vittorio Cuculo (Italia) – Premiul Cel mai bun instrumentist

Judyta Anna Pisarczyk (Polonia) –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Eleonora Strino (Italia) – Premiul Cea mai bună compoziție

Francesco Fratini (Italia) – Premiul Cel mai promițător interpret

Rezultate preselecție – ediția 2019

Featured

Festivalul Internaţional de Jazz Johnny Răducanu,
Ediția a VII–a, Brăila, România, 18-20 octombrie 2019

Johnny Raducanu International Jazz Festival, the VIIth edition, 18-20 October 2019

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției

The admitted competitors after the pre-selection

Formație/Band

1. Act (Irlanda, Marea Britanie, Spania)

2. Light Blue Quartet+ (Spania)

3. Aleksandra Kutrzepa Quartet (Polonia)

4.Soular Quartet (România)

5. Playground Quartet (Germania)

Solist instrumentist/Instrumental performer

1. Vittorio Cuculo (Italia) – saxofon/sax

2. Alexandru Olteanu (România) – pian/piano

3. Francesco Fratini  (Italia) – trompeta/trompet

4. Eleonora Strino (Italia) – chitara/guitar

5. Alexandru Huțanu (România) – saxofon/sax

Solist vocal/Soloist

1. Marta Popovici (România)

2.Viktoria Pilatovic (Lituania)

3. Chiara Izzi (Italia)

4. Judyta Anna Pisarczyk (Polonia)

Câștigătorii Ediției a VI-a, 2018 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Walter Ricci – Trofeul Johnny Răducanu

Stefano Coppari Quartet – Premiul Cea mai bună formație

Gianni Gagliardi – Premiul Cea mai bună compoziție

Robert Cozma   – Premiul Cel mai bun instrumentist

Anita Petruescu –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Enrique Oliver Gomez – Premiul Cel mai promițător interpret