Comunicat

Evidențiat

Festivalul International de Jazz Johnny Răducanu, ediția a VIII-a

          Datorită numărului mare de concurenți înscriși la preselecția Festivalului Internațional de jazz Johnny Răducanu-ediția 2021 și a imposibilității deliberării de către juriul de preselecție a rezultatelor finale la data menționată în Regulamentul de desfășurare al evenimentului,  aducem la cunoștință că Lista concurenților admiși în concurs în urma preselecției va fi afișată atât pe site-ul instituției(https://centruldecreatiebraila.ro/https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-jazz-johnny-raducanu/)  cât și pe pagina de Facebook (https://www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/ ) în intervalul 04-08 octombrie 2021.

Vă mulțumim pentru înțelegere,

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Brăila


Johnny Raducanu International Jazz Festival, the VIIIth edition

Contest releases

            Due to the large number of competitors registered for the pre-selection of the Johnny Răducanu International Jazz Festival-2021edition and to the impossibility of deliberation by the pre-selection jury of the final results on the date mentioned in the event’s Regulation, we inform you that the List of competitors admitted of the preselection will be published, on the institution’s website(https://centruldecreatiebraila.ro/https://centruldecreatiebraila.ro/festivalul-international-de-jazz-johnny-raducanu/) and on the facebook page (https:/ /www.facebook.com/Centrul.de.Creatie.Braila/) within the 04th-08th of October 2021.

Thank you for understanding,

Brăila County Center for Preservation and Promotion of Traditional Culture

Câștigătorii Ediției a VII-a, 2019 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Evidențiat

ACT (Irlanda, Marea Britanie, Spania) – Trofeul Johnny Răducanu

Playground Quartet (Germania) – Premiul Cea mai bună formație

Vittorio Cuculo (Italia) – Premiul Cel mai bun instrumentist

Judyta Anna Pisarczyk (Polonia) –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Eleonora Strino (Italia) – Premiul Cea mai bună compoziție

Francesco Fratini (Italia) – Premiul Cel mai promițător interpret

Rezultate preselecție – ediția 2019

Evidențiat

Festivalul Internaţional de Jazz Johnny Răducanu,
Ediția a VII–a, Brăila, România, 18-20 octombrie 2019

Johnny Raducanu International Jazz Festival, the VIIth edition, 18-20 October 2019

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției

The admitted competitors after the pre-selection

Formație/Band

1. Act (Irlanda, Marea Britanie, Spania)

2. Light Blue Quartet+ (Spania)

3. Aleksandra Kutrzepa Quartet (Polonia)

4.Soular Quartet (România)

5. Playground Quartet (Germania)

Solist instrumentist/Instrumental performer

1. Vittorio Cuculo (Italia) – saxofon/sax

2. Alexandru Olteanu (România) – pian/piano

3. Francesco Fratini  (Italia) – trompeta/trompet

4. Eleonora Strino (Italia) – chitara/guitar

5. Alexandru Huțanu (România) – saxofon/sax

Solist vocal/Soloist

1. Marta Popovici (România)

2.Viktoria Pilatovic (Lituania)

3. Chiara Izzi (Italia)

4. Judyta Anna Pisarczyk (Polonia)

Câștigătorii Ediției a V-a, 2017 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Sanna Domenico – Trofeul Johnny Răducanu

Fernando Brox – Premiul Cel mai bun solist instrumentist

Izabela Mihaela Simion –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Alexey Leon Quartet – Premiul Cea mai bună formație

Thomas Thorp – Premiul Cel mai promițător tânăr interpret

Sexpeare – Premiul Cea mai bună compoziție

Rezultate preselecție – ediția 2016

Johnny-Raducanu-logo site

Concursul Internaţional de
Jazz Johnny Răducanu
Ediția a IV–a, Brăila, România, 21-23 octombrie 2016

Lista concurentilor admiși în concurs
după preselecția din data de 27.09.2016

Formație

  1. CALI Quartet –România
  2. Koszorus Krisztina & Szasz Csaba – România
  3. Secret Formula – România
  4. Stefan Goranov Quartet -Bulgaria

Solist instrumentist

  1. Daniel Torres Salazar – Spania- saxofon
  2. Garrofe Farras Arnau – Spania – saxofon
  3. Thomas Thorp – Anglia- saxofon
  4. Victor Jimenez- Spania – saxofon

Solist vocal

  1. Anita Petruescu – România
  2. Diana Caldăraru – România
  3. Diana Miron – România
  4. Elisabeta Campău Firțescu – România
  5. Liliya Ilieva – Bulgaria
  6. Nicoleta Gavriliță – Moldova

Câștigatorii ediției 2015

Au fost desemnați câștigătorii ediției a III-a (2015) a festivalului:

Paolo Recchia

Italia

Trofeul “Johnny Raducanu”

Ana Cristina Leonte

Romania

Cel mai bun solist vocal

Logo3o

Bulgaria

Cea mai buna formatie

Sergey Chashkin

Rusia

Cel mai bun solist instrumentist

The Twisters

Romania-Moldova

Premiul pentru cel mai promitator tanar interpret