Câștigătorii Ediției a VII-a, 2019 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Evidențiat

ACT (Irlanda, Marea Britanie, Spania) – Trofeul Johnny Răducanu

Playground Quartet (Germania) – Premiul Cea mai bună formație

Vittorio Cuculo (Italia) – Premiul Cel mai bun instrumentist

Judyta Anna Pisarczyk (Polonia) –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Eleonora Strino (Italia) – Premiul Cea mai bună compoziție

Francesco Fratini (Italia) – Premiul Cel mai promițător interpret

Rezultate preselecție – ediția 2019

Evidențiat

Festivalul Internaţional de Jazz Johnny Răducanu,
Ediția a VII–a, Brăila, România, 18-20 octombrie 2019

Johnny Raducanu International Jazz Festival, the VIIth edition, 18-20 October 2019

Concurenții admiși în concurs în urma preselecției

The admitted competitors after the pre-selection

Formație/Band

1. Act (Irlanda, Marea Britanie, Spania)

2. Light Blue Quartet+ (Spania)

3. Aleksandra Kutrzepa Quartet (Polonia)

4.Soular Quartet (România)

5. Playground Quartet (Germania)

Solist instrumentist/Instrumental performer

1. Vittorio Cuculo (Italia) – saxofon/sax

2. Alexandru Olteanu (România) – pian/piano

3. Francesco Fratini  (Italia) – trompeta/trompet

4. Eleonora Strino (Italia) – chitara/guitar

5. Alexandru Huțanu (România) – saxofon/sax

Solist vocal/Soloist

1. Marta Popovici (România)

2.Viktoria Pilatovic (Lituania)

3. Chiara Izzi (Italia)

4. Judyta Anna Pisarczyk (Polonia)

Câștigătorii Ediției a V-a, 2017 – Festivalul Internațional de Jazz ”Johnny Răducanu”

Sanna Domenico – Trofeul Johnny Răducanu

Fernando Brox – Premiul Cel mai bun solist instrumentist

Izabela Mihaela Simion –  Premiul Cel mai bun solist vocal

Alexey Leon Quartet – Premiul Cea mai bună formație

Thomas Thorp – Premiul Cel mai promițător tânăr interpret

Sexpeare – Premiul Cea mai bună compoziție

Rezultate preselecție – ediția 2016

Johnny-Raducanu-logo site

Concursul Internaţional de
Jazz Johnny Răducanu
Ediția a IV–a, Brăila, România, 21-23 octombrie 2016

Lista concurentilor admiși în concurs
după preselecția din data de 27.09.2016

Formație

  1. CALI Quartet –România
  2. Koszorus Krisztina & Szasz Csaba – România
  3. Secret Formula – România
  4. Stefan Goranov Quartet -Bulgaria

Solist instrumentist

  1. Daniel Torres Salazar – Spania- saxofon
  2. Garrofe Farras Arnau – Spania – saxofon
  3. Thomas Thorp – Anglia- saxofon
  4. Victor Jimenez- Spania – saxofon

Solist vocal

  1. Anita Petruescu – România
  2. Diana Caldăraru – România
  3. Diana Miron – România
  4. Elisabeta Campău Firțescu – România
  5. Liliya Ilieva – Bulgaria
  6. Nicoleta Gavriliță – Moldova

Câștigatorii ediției 2015

Au fost desemnați câștigătorii ediției a III-a (2015) a festivalului:

Paolo Recchia

Italia

Trofeul “Johnny Raducanu”

Ana Cristina Leonte

Romania

Cel mai bun solist vocal

Logo3o

Bulgaria

Cea mai buna formatie

Sergey Chashkin

Rusia

Cel mai bun solist instrumentist

The Twisters

Romania-Moldova

Premiul pentru cel mai promitator tanar interpret